неділя, 12 березня 2017 р.

Доленко – син Долі (літопис). 

--- 

Сюрреалізм усієї ситуації з відзначенням 100-річчя академіка Доленка полягає в тому, що для більшості співгромадян він ще не народився. 

--- 
Одна з найраніших фото Г.Н.Доленка,
1935-1940 роки

Григорій Назарович Доленко зявився на світ з першими Універсалами Центральної ради навесні 1917 року. І завершив академік свій земний шлях у 1990-му – році  проголошення Декларації про державний суверенітет. Між цими віхами спроби України здобути волю і… комуно-московська  окупація нашої Батьківщини. Зайди знищували українця, коли той розвивався у трьох напрямках: рідна мова, інтелігентність, підприємництво. Московській імперії завжди бракувало рабів, а з розумного і багатого українця виходить кепський раб – якийсь хитрий непередбачуваний х0х0л, який за сприятливих умов знову перетворюється у вільного шляхетного мамая.

Окупанти дозволяли бути Україні у різних збиткових варіантах:
- багата й інтелігентна, але не українська (Українська Держава Гетьмана Скоропадського – коли зросійщені або російські інтелігенти з опорою на олігархів будують неукраїнську Україну – зрештою така Україна стає частиною Росії),
- багата й українська, але не інтелігентна (Радянська Україна Шелеста – коли велика й потужна економіка поєднується із застарілими українськими культурними явищами (ідеалізуються пісні, одяг, стосунки і т.д. попередніх століть без нових смислів), а все нове, інтелігентне (e.g. Ліна Костенко, Олесь Бердник, Тарас Чорновіл, Володимир Івасюк) придушується – зрештою така Україна стає частиною тих спільнот, де творяться нові смисли, де планка смислів вища),
- інтелігентна й українська, але не багата (УНР, сучасна Україна – коли митці вільно себе виражають, дозволяються українські вивіски, але це не фінансується, бо зруйнована рідна ефективна економіка (наявність десятка олігархів, які керуються з-за кордону) – зрештою через керовані й тотальні злидні люди прагнуть позбутися декоративної незалежності і стати частиною ефективнішої економіки, наприклад, ввійти в Євросоюз чи під пряме керування США).  
Гаївська школа, яку будували спроможні селяни, 
у т.ч. батько академіка Назар Дмитрович Долинка.
До цієї школи пішов у 1929 році 5-класник 
Григір Долинка.
А от наявність і резонанс усіх трьох складників призводять до української сингулярності – занурення у Дивочас (Кайрос), миттєва матеріалізація українського духу, вибух наднової – Успішної України, де в натхненних пасіонаріїв кипить потреба творити на основі свого поля смислів. Чи є така Україна? Є! Це Вишнева Україна Шевченка, Космічна Україна Вернадського й Корольова. Це Українська Духовна Республіка Бердника.
Громадянином такої Української Вишнево-Космічно-Духовної Республіки був і академік Доленко. Великі науковці – це гості з майбутнього, і живуть вони в дивочасі-кайросі, а головою сягають неба – Ноосфери. Не слід міряти життя корифея нашими рулетками. Не в тих 50-х він жив, що моя бабуся - теж 1917 року народження. Дивлячись на світлини Григорія Назаровича, помічаєш, що загалом стиль життя випереджає його добу на ціле покоління. А деякі деталі підводять до парадоксальної думки, що ми ще не дожили до його часу, тобто він ще не народився. Звичний уклад ума кричить, що про Г.Н.Доленка слід говорити в минулому, а очевидність стверджує, що маємо справу з феноменами майбутнього або вічного. Життя видатних особливе через їхню позачасовість.
--- 

Григір Долинка: дитинство в селі.

--- 
Пшеничні поля біля Гаївки
Хлопчик родився у селі, яке розвивалося вибухово: сьомий рік, як батьки та інші переселенці заклали перші хати в Гаївці, другий рік, як збагатілі столипінці-землероби наймають вчителів для народних шкіл. Вчителі ініціюють створення народного хору, театру, просвіти. Малюку перший рік життя: до місцевих діячів додаються січові стрільці. Брат відомого композитора Станіслава Людкевича (1879-1979) Михайло одружується та залишається в Гаївці. Так само залишився січовик Паляниця. Неабиякі співаки та знавці музичних інструментів – західняки додають колориту місцевому українству:
Сварить мене родинонька, жебе-м тя не любив,
Хіба би я нещасливий своє життя згубив.
Нехай сварить, нехай сварить, хоть би і побила,
Що я винен, що ма душа тебе полюбила?

«Жебе… жебе…» - настільки незвично для нашого краю, що дочці Паляниці за ті пісні вліпили прізвисько Жебетеря.
Перший Зимовий похід Армії УНР.
Чорні стрілки - рух Армії УНР в околицях 
Єлисавета (нині Кропивницький)
Рожеві стрілки - рух загонів отамана Гулого-Гуленка. 

Сухі Хутори та Лозуватка - села Гаївської громади.

Покозачилися мужики: розійшлися по загонах Костя Блакитного, Гулого-Гуленка… А з Махном співали «Ех, яблучко…», коли той з Покровського вертав після розгрому червоних загонів Пархоменка на березі Аджамки
Хлопчику без трьох тижнів три роки – через село проходять козаки Запорізької дивізії Армії УНР. Командувач Армії Омелянович-Павленко, полковник Литвиненко, майбутній письменник Залізняк… – епічні постаті на святій рідній землі.
Першокласник ходить до 4-класної школи, яка знаходиться у звичайній хаті. Хлопчик свідомо називає себе Григір на український кшталт – мамина казка й вишивка, татове мудре слово… хата-читальня, школа, театр, хор… січові стрільці, запорожці… підприємливість селян, примноження статків виховують повагу до українськості. Зрозуміло, що український дух живе у великій батьковій сім’ї Назара Дмитровича Долинки. Дитина баче зростання села: столипінська підприємлива Гаївка перетягує на себе центр громади із панської давньої Лозуватки. Старші сини засновників Гаївки виростають, одружуються, будують нові куточки Кулебівку, Дубову та з десяток хуторів. Ростуть млини та олійниці, у місті над Інгулом відкриваються крамниці...
У книзі дослідження
колективізації Гаївки
та голодомору 1932-33 років.
У вирі революції і сподівань на краще життя населення громади за одне покоління зростає з чотирьох сотень до двох тисяч. Долинки беруть участь у будівництві нової семирічної школи для своїх дітей та онуків. 1929 рік – відкриття нової школи, пятикласник Григір Долинка переступає поріг нової школи…
---
Порив української революції поступово згасає у системно наростаючих репресіях московської червоної влади. До 1929 року заходи більшовицького режиму привели місцеву громаду до такого вигляду:
Села Гаївської сільської ради були поділені на 4 стохатки (Новогригорівська, Гаївська, Лозуватська та Буланівсько-Дубівська), десятихатки та п'ятихатки. Над кожним відділенням поставлено начальничка з місцевих - 124 особи. Так, місцева активістка Дігтяренко Оксана починала свою діяльність саме на посаді начальниці десятихатки. При кожнім відділенні був агітатор. У кожній стохатці організовано хлібозаготівельні комісії та допоміжні бригади. На стохатку було також три виконавці. Управлінський апарат доповнювали парторганізація, комсомол, спецвідділ ГПУ та робітничо-селянська інспекція. До цього ж, учителі змушені були бути в авангарді комункампаній; піонери поповнювали кількість позаштатних донощиків. На кожних шість жителів припадало по одному наглядачеві від партії. Село переставало існувати як громада. Безправні люди відчували страх і недовіру до всього, що відбувалося навколо.
---
Ранок на берегах Лозуватки.
Григір Долинка народився біля цієї річечки.
Григору тринадцятий минало… Заможні, свідомі українці Долинки – назавтра до них прийдуть комуністи-активісти, щоб руйнувати життя сімї… Під загрозою розправи за одну осінню ніч Долинки зібрали найнеобхідніше на вози і… назавжди залишили Гаївку. Народження й перші кроки дітей… Біленька хата, садок вишневий, клітка поля, млин… початок і ріст села, становлення українського державного життя… мрії, сподівання… – пуповина розривалася нагло і боляче. Все залишилося в минулому, в Гаївці. Біль відклалася в памяті, в почуттях і ятрила душу все життя…
--- 
Студенти геологічного відділення 
Харківського університету.
Г.Н.Доленко ліворуч.

Григорій Доленко: юність в містах Сходу України.

--- 
Юнаку шістнадцять років. Донбас. Макіївка… повним ходом іде індустріалізація. На шахти й заводи приїжджають з усього Союзу. В інтернаціональному місті робочим видають пайки, а по українських селах довкола голодна моровиця. Вчитися… вчитися… вчитися… щоб знайти себе в новому урбаністичному світі. Не згадується «куркульське» минуле, змінено прізвище на Доленко… замаскуватися, загубитися в морі нових людей, вижити… і досягти успіху!
---
Вісімнадцять років... Вступ до 
Студенти-каразінці.
Г.Н.Доленко - другий зліва.
Харків.

найпрестижнішого в Україні Каразінського університету. Харків… мегаполіс, який ще два роки тому був столицею Радянської України. Студент-геолог зосереджується на навчанні… книги, карти, кирка
мінерали, мікроскоп… В Університеті викладають легенди світової науки – теоретики
 й практики, серед яких лауреат Нобелівської премії Лев Ландау.
---
Двадцять років… черговий рік червоного терору, час «чорного воронка». В університеті 
Студентка Каразінського університету
Клавдія Леонтіївна (стоїть) - дружина
Г.Н.Доленка

арештовують викладачів, страчують ректора… Світило світової науки Лев Ландау під загрозою арешту. Довкола сіється жах…
…а молодість бере своє. Романтика геологічних 
експедицій… Відкриття… наукові диспути… жарти й співи біля багаття. Зустріч прекрасної й затишної дівчини Клави, яку покохав, яка зрештою стала дружиною і матір’ю його дітей, натхненницею його наукової творчості.
---

Старт: від учасника експедиції до стратега розвитку нафтовидобування та геологорозвідки.

---
Двадцять три роки… Завершення навчання в Харкові. Геологічні розвідки на Кубані… теж Україна, ніби вдома.

Двадцять чотири… Прикликаний до лав Червоної армії… сапер.

Двадцять п’ять… Відкликаний з армії як геолог-спеціаліст… Розробка
Молода сім'я Доленків, ~1944
нафтогазових родовищ у НадволжіКуйбишев, Бугуруслан

Двадцять шість… Курси підвищення кваліфікації… Москва.

Двадцять сім років… Відновлення нафтогазової промисловості Західної України. Головний геолог Бориславської контори буріння тресту «Укрнафта»… Бере участь у створенні післявоєнного п’ятирічного плану розвитку нафтової промисловості та геологорозвідки України.
--- 
Доля берегла й сприяла Доленку. Серед моря арештів, репресій та вбивств, яке штормило останні три десятиліття, життя Григорія Назаровича виглядає позачасово спокійним, творчим і успішним. На світлинах видно його іскристі очі, зосереджений, часом замріяний погляд та глибока усмішка мудреця.
---

Австрія: На керівних посадах в «Акваріумі».

---
1947 рік. Радянські працівники в Австрії (Цистерсдорф).
Далі 5 років праці в Австрії на керівних посадах Радянського нафтового управління. Професійні успіхи… Розробка нафтогазових родовищ у Віденському басейні. Під керівництвом Г.Н.Доленка відкрито найбільше в Європі родовище Матцен, що видавало 75% всієї австрійської нафти. Австрійці наскільки були вдячні, що хотіли вручити Григорію Назаровичу нагороду… А партія сказала, що негоже з рук іноземців брати подачки… Так то й так…

Життя в акваріумі. 80 тисяч радянських військових та 53 тисячі
Достаток... під наглядом спецслужб
цивільних робочих. На кожному підприємстві партпрацівник, особливі уповноважені, що дублюють керівний склад підприємств, розгалужена розвідувальна мережа, система доносів. Заборона спілкуватися з австрійцями, за винятком ділових зустрічей під наглядом служб. Дозвілля лише в закладах, спеціально відведених для радянських громадян. Навіть виїзд на «маївки» лише на власному транспорті, в супроводі офіцерів, які завжди повинні бути у формі.
Відпочинок з друзями. Шашлик
А за вікном радянського акваріуму – австрійці… швидка відбудова господарства, яскраві ніби іграшкові будинки міст, клаптики доглянутих полів, переповнені, веселі гастхаузи, блиск Відня з його алеями, парками, морем квітів та пам’ятниками – немов музей під відкритим небом. У парках майже ручні білки та птахи, не залякані рогатками, і необірваний бузок… Чи не показувала Австрія, якою могла би бути Гаївка (і вся Україна), якби вирвали перемогу в російсько-українських війнах 1917-1921 років? Та в історії немає «якби». Значить, слід налагоджувати життя в акваріумі, творити велику науку, народжувати, ростити дітей, мандрувати, товаришувати, дарувати дружині квіти, а дітям – морозиво…

Свої тридцять років Доленко зустрів, маючи в розпорядженні потужну автівку… не просто добрий, а стильний одяг… молода красуня-дружина, дуже елегантно вбрана… діти граються
Із сином

 якісними гарними іграшками… на столі якщо не вишукані страви, то достаток, а на природі друзі дозволяли собі приготувати шашлик… краєвиди доглянутих містечок, охайні будиночки… чисті вулиці… працьовиті й співочі люди… Це не 1977-й рік. Це 1947-й рік, панове! В Україні розруха, голод, репресії… Григорій Доленко знову випередив час на ціле покоління.
---

Знову на Батьківщині: титан розправляє плечі.

---
33 роки життя. За плечима досвід геологорозвідувальної роботи від Уралу до Альп. Доленко повертається на Батьківщину і призначається головним геологом тресту «Укрнафтарозвідка» обєднання «Укрнафта». Знання і досвід дозволяють Григорію Назаровичу ефективно вести геологорозвідку нафти. З колегами відкриває Долинське, Північно-Долинське, Ново-Битківське, Орів-Уличнянське, Струтинське та інші нафтові родовища Передкарпаття.
---

Г.Н.Доленко: на порозі Інституту геології і геохіміїгорючих копалин АН України.

Дуже символічне фото, яке пояснює в якому середовищі працювали радянські вчені.
В оточені людей у формі, під наглядом "товариша" Сталіна.
Г.Н.Доленко в центрі.
---

35 років… Досвід, глибокі знання з геології, кмітливість дозволяють Г.Н.Доленку зайнятися науковими дослідженнями. Перехід на роботу в Інститут геології корисних копалин АН Української РСР (нині Інститут геології і геохімії горючих копалин АН України)… молодший науковий співробітник.
36 років… Прийнятий в Комуністичну партію Радянського Союзу. Успішний

захист кандидатської (геолого-мінералогічні науки). Чи любив Доленко партію? Однозначно – ні (див. усе написане вище). Чи міг уникнути вступу? Так – і втратити перспективу наукової діяльності. Можна зрозуміти рішення вступити в партію, щоб продовжити наукову діяльність, бути ефективним для суспільства. Чи міг Гагарін бути не комуністом? Навіть якби він був анархо-монархо-бандерівець, перед запуском ракети його б вихрестили у комуніста. Адже система все робила так, щоб в авангарді людства був комуніст – «найпрогресивніший вид людини». Потенціал молодого вченого Г.Н.Доленка був очевидний. Партійці розуміли, що Г.Н.Доленко – це Гагарін в нафтогазовій геології перед стартом ракети наукових досліджень.
Доленки з друзями, Одеса, 1954 рік
37 років… У Союзі рік як помер кривавий Торквемада... Йде міжкланова боротьба в партії за владу. А в Г.Н.Доленка 1954 рік не позначений в офіційних біографіях. Його просто там немає. Не здивуюся, якщо Григорій Назарович взяв відпустку на рік і… просто присвятив цей час сім’ї, відпочиваючи десь на морі... Можливо, десь так і є. І знову відрив з часом у 30 років! Моя бабуся у той час про море і не мріяла, єдина світлина того часу свідчить, що вона стоїть біля сівалки з бригадою колгоспників. З усіх родичів тесть перший поїхав до моря… в 1984 році.

Доленки...

---
Якщо загалом в стилі життя Григорій Назарович Доленко випереджав час на одне покоління, то окремі деталі його творчої біографії просто захоплюють – бо вони з майбутнього, яке лише надходить, якщо добре постараємось ;) Сюрреалізм усієї ситуації з відзначенням 100-річчя академіка Доленка полягає в тому, що для більшості співгромадян він ще не народився.
---

Продовження буде… про наукову і громадську діяльність 


Немає коментарів:

Дописати коментар