субота, 11 березня 2017 р.

Кропивницький – місто корифеїв. 

(до 100-річчя академіка Доленка

--- 

Корифей українського театру Марко Лукич Кропивницький і корифей української нафтогазової геології Григорій Назарович Доленко. Захоплення театром і наше місто об'єднують ці дві великі постаті...

--- 

1. Доленко і Кропивницький: пристрасть до театру.

Студенти-геологи Каразінського університету
на могилі М.Л.Кропивницького.
Григорій Доленко стоїть праворуч.
(Харків, вул.Пушкінська 87, ~1939 рік)
Ось зовсім юний Григорій Доленко із друзями-студентами Каразінського університету біля могили Марка Лукича Кропивницького в Харкові (вулиця Пушкінська, 87). Ця світлина не випадковість, адже Г.Н.Доленко шанував рідну мову й культуру, сам мав неабиякі здібності до співу, зокрема оперного. Любов до української культури, і взагалі до театру пронизує все життя вченого. Як згадує син академіка Микола-Богдан Доленко: «Батько товаришував у Львові із Семеном Васильовичем Стефаником, Василем Щуратом…, співаком Павлом Кармалюком (народний артист з Опери).  Батько мав чудовий баритон і співав завжди в компанії як народні пісні, так і оперні арії. Серед них – арія Князя Ігоря (опера Бородіна), арії з «Алеко» Рахманінова. Дуже любив «Дивлюсь я на небо, тай думку гадаю», народні східно-українські пісні. Співав по радіо. Брав уроки співу. Акомпонувала йому дочка Галина (виклад. в консерваторії). Мав романтичну душу. Товаришував з народним артистом Остапом Дарчуком – це ведучий соліст Львівської опери. Дивуюся, як швидко він знайшов контакт з львівською
Львівська опера (Львівський національний театр опери та балету
імені Соломії Крушельницької) на 20-гривневій банкноті.
Видатні артисти театру - серед друзів Г.Н.Доленка. 
інтелігенцією». «Мій батько, - розповів Микола-Богдан Григорович, - мав гарний голос, співав із відомим, світлої пам’яті, Дмитром Гнатюком, коли вони зустрічалися. Його музичний дар передався й мені: вже з семи років я грав на скрипці і готувався стати артистом симфонічного оркестру. Так і сталося», - читаємо в статті Анатолія Саржевського «Із славного роду Доленків» (Сільське життя + від 5.05.2016 р., Кропивницький).
Доленки жили мистецтвом.
На світлині дружина Г.Н.Доленка Клавдія Леонтіївна (зліва) з друзями. На афішах Ісак Паїн (диригент симфонічного оркестру), Театр для дітей та юнацтва ім. Горького, артисти Б.М.Фрейдков (1904-1966) та О.П.Беюл  (1901-1985), фільм або спектакль "Весна в Москві" (1953) та інше.
--- 

2. Доленко і Кропивницький: вулиця в місті.

Вулиця Кропивницького... Біля Інгулу Меморіальний музей М.Л.Кропивницького розташований у будинку, де мешкав видатний драматург. Вище, на перетині вулиць Кропивницького та Гагаріна – місце, де мешкали брати Г.Н.Доленка Мефодій та Матвій, сестра Софія й племінник Володимир Мефодійович. Мефодій Назарович Доленко був для більшості рідні тим сонцем, біля якого горнувся рід. Це місце, де вчений найчастіше гостював у родичів, приїжджаючи в місто. Це той стартовий майданчик, через який рід Доленків перебрався до міста над Інгулом і зробив значний внесок у створення його сучасної слави і слави України.
А в академіка Григорія Доленка талановитий рід: 

Марія Матвіївна Замула,
1923 р.н.

- донька брата Матвія – Марія Замула (дів. Доленко), 1923 р.н. – Заслужений вчитель України (Кропивницький),
- донька сестри Ганни-Галини – Галина Олексіївна (прізвище ?), 1935 р.н. – завідуюча кафедрою в Грузинському інституті субтропічного господарства в Сухумі (після грузино-абхазького конфлікту мешкає Нідарландах),
- син брата Мефодія – Микола Доленко, 1924 р.н. – Голова Спілки адвокатів Львіської області (Львів),
- онучка брата Мефодія – Віра Миколаївна Доленко – Заслужений журналіст України (Київ),
Микола Мефодійович
Доленко
- онук брата Мефодія – Володимир
Галина Олексіївна __,
1935 р.н.
Володимирович 
Доленко, 1956 р.н. – директор Агенції з нерухомості «Торговий дім «Твій дім», член керівної ради асоціації фахівців з нерухомості України,  юрист (Кропивницький),
- правнук брата Мефодія – Іван Володимирович Доленко – випускник Шевченківського університету, економіст, помічник депутата Верховної Ради, об'єднання «Самопомоміч» (Київ)…
… і це далеко не повний список …
В гостях у Доленка Матвія Назаровича на розі Кропивницького й Гагаріна. Післявоєнні роки.
Фото підписане кимось з онуків так: Верхній ряд: чоловік Дуні, Дуня, б.Ліза, б.Соня, Марія Матвіївна. Нижній ряд: дід Матвій, Гала Олексіївна, б.Саня (дружина Матвія), Лілька, Володя, Микола Матвійович.  

--- 

3. Доленко і Кропивницький: місто над Інгулом.

Я здивувався, коли узнав, що на Кропивниччині народилися лише два академіки: мовознавець, укладач 11-томного словника української мови Іван Костянтинович Білодід (1906-1981) та геолог-мінералог, геофізик, корифей нафтогазової геології України Григорій Назарович Доленко (1917-1990). Життя одного з них, Г.Н.Доленка, тісно пов’язане з містом над Інгулом.
В обласному краєзнавчому музеє на стенді є фото
академіка Г.Н.Доленка. На жаль, це єдине місце в Кропивницькому,
де увічнено пам'ять видатного земляка.
Шанував академік Доленко і корифея театру М.Л.Кропивницького, і місто, яке нині названо на честь Марка Лукича. Затишні вулички обласного центру пам’ятають Григорія Назаровича, його розмови в родинному колі, його творчу працю над створенням книг. В оновлених стендах обласного краєзнавчого музею можна побачити фото Г.Н.Доленка, екскурсоводи розкажуть Вам про видатного науковця.
2017 рік… 100-річчя з дня народження Григорія Назаровича… Кропивницький… Прийшов час достойно вшанувати академіка, корифея української нафтогазової геології Доленка... і в назві вулиці, і в меморіальних дошках і пам’ятниках, і в екскурсійних маршрутах, довідникових статтях...
---
P.S.: Невже Кропивницький прославили композитори, науковці, полководці? Так. Але ще більше прославили місто вдячні нащадки, зберігаючи пам’ять про видатних співвітчизників і примножуючи їхню славу. Серед моря квітів пам’ятники видатним людям, музика, неймовірні історії з життя, гарні будівлі, затишні ресторанчики… і поступово місто переростає у казку під відкритим небом.
---

Подяка Богдану Григоровичу Доленку та Володимиру Володимировичу Доленку за надані світлини та безцінну інформацію для статті.

Немає коментарів:

Дописати коментар