четвер, 8 червня 2017 р.

Львів захоплює!

(нотатки негеолога з конференції геологів
---
Стаття українською латинкою тут: Jak mene zaħoplüvav Ĺviv
---
Прекрасним приводом відвідати Львів була міжнародна конференція «Геологія і геохімія корисних копалин» до 100-річчя від дня народження академіка Григорія Доленка (1917-1990). Я, як дослідник роду Доленків і раннього періоду життя академіка в Гаївці та Кропивницькому, представив слайдову доповідь «Г.Н.Доленко – корифей нафтогазової геології»
Ще з вокзалу мене зустріли… з того часу заступник директора Інституту геології і геохімії горючих копалин пан Василь Григорович став моїм гідом та опікуном… За що йому велика дяка.
Для мене три дні у Львові розділилися на три великі враження:
- власне конференція – 25-26 травня;
- мандрівка давнім Львовом – 27 травня.
---
Інститутгеології і геохімії корисних копалин Академії наук України на Науковій 3а. Г.Н.Доленко очолював цей заклад у 1963-1982 роках. А в цю
Вулиця Наукова 3а, Львів
новозбудовану будівлю інститут переїхав у 1973 році (з палацу Потоцького на вулиці Коперника).
Гостинність. Чіткість в організації. Особливе ставлення до кожного гостя. Чай, кава, канапки… і цікаві неформальні бесіди… Учасники конференції були переважно у вишитих сорочках, адже Г.Н.Доленко дуже любив вишиванку.
Велика честь на відкритті бути членом президії і привітати учасників конференції від імені Гаївки, Кропивниччини – землі, що дала світові видатного вченого…
Міжнародна конференція "Геологія і геохімія горючих
копалин", 25-26 травня, Львів
Потім покладання квітів до могили Г.Н.Доленка. Личаківський цвинтар… Могили Івана Франка й Станіслава Людкевича… Могила Клавдії Леонтіївни Доленко: портрет, український орнамент… Це жінка, що створювала сімейний затишок, надихала вченого, яка подарувала йому двох дітей… Могила Івасюка… І Григорія Назаровича Доленка… квіти…
--
Відділ Геології Нафти і газу. Григорій Доленко був засновником і керівником відділу (1961-1987). Розмовляємо із співробітниками…
-
Кандидат наук Богдан Петрович Різун розповідає, що найсвітлішою сторінкою в житті Доленка була Австрія, де він працював у 1945-1950 роках. Академік часто говорив: «О Вєна… Вєна… (хоча львів'яни називали столицю Австрії Віднем) архітектура… музика…». Серед іншого пан Богдан згадав, що Доленко був партійцем, а комуністичну партію не любив. Через втручання партії у справи інституту і конфлікт з цього приводу було Григорія Доленка виключали з комуністів. Взагалі Григорій Назарович ризикував і коли у 1962 році кинув виклик офіційній теорії походження нафти й газу, організувавши на конференції у Львові дискусію про неорганічне походження нафти й газу. Пізніше неорганічну теорію розвивав Ленінград.
У музеї Інституту геології і геохімії горючих копалин
*Довідочка. Офіційна теорія походження нафти й газу, органічна, яка підтримувалася у Москві та Ленінграді, стверджувала, що нафта й газ утворилися з решток організмів. Доленко все життя послідовно розвивав неорганічну теорію, де доводилася версія походження нафти й газу в умовах астеносфери (200-100 км під поверхнею землі) під високим тиском, за високих температур.
Директор Доленко на роботу одягав часто вишиванку – а їх було в нього декілька… одна з блакитними візерунками. Було дуже дивно, бо вчений не боявся вважатися націоналістом. Любив Григорій Назарович поговорити на історичні теми: згадував Мазепу… А ще більше любив академік співати… «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», арія Андрія з «Тараса Бульби», «Узи Гіменея»… Колись у Харкові після офіційних засідань відбувся «пісенний двобій» двох академіків з оперними голосами…
Директор інституту Доленко розвивав кадри, залучав молодь до наукової роботи. Колись Григорій Назарович загітував і пана Богдана перейти на наукову роботу до інституту.
-
Юрій Зіновійович Крупський зауважив, що Доленко причетний до розквіту української геології. Тоді українці піднімали Тюмень. У 1980-х тільки через ДГП «ЗахідУкргеологія», де пан Юрій був головним геологом, виїхали до Уренгою 3 тисячі спеціалістів. Робили 4-кілометрові свердловини… Відкрили 4 родовища… Тому і зараз у Тюмені більшість населення українці.
--
Хімічна лабораторія. Тут зібрався переважно жіночий колектив… за
У вишиванках... як любив Г.Доленко

кавою… канапками… пані Оксана Гук пам'ятає академіка добре. Він був дуже вимогливий, забезпечував інститут приладами, вимагав дбайливого ставлення до обладнання… Робив зауваження і за непіднятий папірець: «Чому Ви пройшли і не підняли папірець»? А колись пані Орися несла молоко (пакет був надірваний) і краплі залишилися на сходах, то щоб не побачив директор, сама повимивала швиденько сходи аж на другий поверх.
Ця вулиця носитиме ім'я Академіка Доленка
Я слухав із задоволенням також про сучасне життя інституту й міста. Оскільки присутні були греко-католиками, то багато говорили про релігію. Львів'яни більше міркують духовні речі, ніж ми у Центрі України. Загалом побут львів'ян тісніше пов'язаний із церквою. В інституті вважали, що батько Г.Доленка був священиком. Ні. Назар Дмитрович Долинка (Доленко) просто був маєтним селянином.
Багато говорили про історію, боротьбу українців за волю. Тут у кожного є своя родинна історія боротьби і жертв за Україну – УГА, УПА… чув окремі історії і про репресовану Комуністичну партію Західної України, і про вояків дивізії «Галиччина», і про примусове виселення українців з Польщі. Знають у Львові і про наш Холодний Яр, і про Голодомор-1933…
--
Фотовиставка присвячена академіку Доленку. Особливо вдячний за
Фотовиставка
організацію стендів пані Маргариті Семенюк (архів), адже цей матеріал необхідний для музею Доленка, що планують відкрити в Гаївській школі, яку будували батьки Григорія Назаровича і в якій він навчався.
--
Я не геолог і не ставив за мету на конференції вивчати тонкощі корисної науки геології. Та й науковців у розмові зі мною більше цікавили питання, які можна задати лише землякові академіка: хто він, якого роду… Багато слів вдячності було сказано в адресу Г.Н.Доленка: за його людяність, якості патріота, науковця й адміністратора. А на другий день мене запросили виступити і прокоментувати біографію вченого в слайдах «Г.Н.Доленко – корифей нафтогазової геології», що я привіз із Гаївки.
--
У директора Інституту ГГГК
Директор Інституту геології і геохімії горючих копалин Мирослав Іванович Павлюк (учень академіка Г.Доленка) окремо запросив мене до розмови в кабінет, де у свій час працював Доленко. Ми поділилися досвідом відзначення 100-річчя від дня народження видатного вченого…
У Гаївці рішенням сесії сільської ради від 16 березня 2017 року «вулиця Центральна»  перейменована на «вулиця Академіка Доленка». У Львові 25 квітня 2017 року з найменування прийняла рішення рекомендувати Львівській міськраді присвоїти вулиці, котра розташована між вулицями Академіка Підстригача, Тролейбусною, Науковою та Трускавецькою, назву імені Академіка Г.Доленка.
На стінах Інституту є пам'ятна дошка про те, що тут працював Г.Н.Доленко. На фасаді Гаївської школи встановлено пам'ятну дошку про те, що тут навчався майбутній вчений. Директор Інституту підтримав ініціативу гаївчан поставити пам'ятник юному 15-літньому Григору Долинці (Григорію Доленку) на початку вулиці Академіка Доленка в Гаївці. Пан Мирослав Павлюк запевнив, що сприятиме реалізації цього проекту.  
У Львові життя і наукова діяльність Г.Н.Доленка висвітлюється у монографіях, довідниковій літературі, журналі Інституту ГГГК «Геологія і геохімія корисних копалин». У Кропивницькому районі буде проведена краєзнавча конференція до 100-річчя вченого, у Гаївці збираються матеріали для музею Доленка.
Я подарував директору значок Гаївської школи – школи, де навчався Григір Долинка, як сам себе називав майбутній академік. Мирослав Іванович подарував матеріали, що займуть достойне місце в музеї:
- зразок мінералу «берестовіт» з Волині (віком 650 млн. років);
Експонати для музею академіка Доленка в Гаївці
- календар академії наук, де зазначено ювілей академіка Доленка;
- бібліографічне видання «Григорий Назарович Доленко» / Відп.ред. В.К.Гавриш – K.: Наукова думка, 1987;
- довідникове видання «Мирослав Іванович Павлюк» / Відп.ред. Ю.М.СеньковськийЛ.: 2008;
- збірник  науково-інформаційних матеріалів «Інститут геології і геохімії горючих копалин» / Під ред. І.В.Дудка. – Л.: Ліга-Прес, 2003;
- журнал НАН України присвячений 100-річчю академіка Доленка Григорія Назаровича «Геологія і геохімія горючих копалин» №1-2 (170-171) 2017 з дарчим підписом директора Інституту ГГГК Гаївській школі (головним редактором цього журналу був Г.Н.Доленко у 1965-1984 роках);
- три примірника монографії Мирослава Павлюка «Геодинамічна еволюція та нафтогазоносність Азово-Чорноморського і Баренцовоморського периконтинентальних шельфів» (з дарчими підписами), присвячена світлій пам'яті видатного вченого – академіка Григорія Назаровича Доленка / Л.: 2014...
Також монографія Д.М.Дриганта про девонські конодонти, подарована автором, прибула на Батьківщину Доленка…  
---
Львів залишається культурною столицею України. Я зрозумів, що серед науковців-геологів також є люди, закохані у мистецтво (таким, до речі, був і Г.Доленко). Особисто для мене приємним відкриттям стала збірка поезії і прози Галини Сень «Паролі». Збірку впорядкувала сестра авторки Софія Максимук. Я вдячний пані Софії за подарований примірник, з якого поширюється заряд несподіваного погляду на звичні речі… Так що я й сам записав кілька віршів… Але то вже наступна оповідь…
---
Дякую за сприяння в організації поїздки на конференцію директору Гаївської ЗШ І-ІІ ступенів О.В.Ігнатенко та сільському голові В.В.Примак






Немає коментарів:

Дописати коментар