неділя, 1 листопада 2020 р.

Бронза України на вагу золота.

Бронза України (дуже спрощено і для всіх).

Природно, що вчені не прийшли до остаточних висновків щодо датування давніх культур, їхньої етнічної приналежності та інших важливих моментів. Проте для зручності ми можемо скласти просту схему історії Бронзової доби України, яка не претендує на остаточну істину. Тим паче, ми акцентували на Причорноморсько-Каспійських степових культурах, які більшість учених асоціюють із першими індо-європейськими народами (боріями, аріями, дорійцями…). Ми усвідомлюємо вади спрощення, але й цінуємо переваги.

Отже,

Бронза України (32/30 – 10/9 століття до н.е.) поділяється на три періоди:

* Рання Бронза (32-27 століття до н.е.)

* Середня Бронза (2700-1800 р. до н.е.)

* Пізня Бронза (18-10/9 століття до н.е.).

У кожному періоді можна назвати основні археологічні культури:

* Рання Бронза:

- Ямна культура (3200-2700)

* Середня Бронза:

- Катакомбна (2700-2000)

- Бабинська (200-1800)

* Пізня

- Зрубна (1800-1200)

- Білозерська (1200-900).

---

Ямники – перші індо-європейці за Курганною гіпотезою. Вони першими масово почали зводити кургани для поховання героїв. Небіжчика посипали червоною вохрою, а на вершку могили ставили кам'яний пам'ятник герою. Ефективно застосувавши колесо та віз, почали активно мігрувати на далекі відстані – до Дунаю на Заході та Алтаю на Сході. Вони коровопаси і молокоїди. Їхня зброя луки-стріли та кам'яні шліфовані бойові сокири, молоти, булави. З того часу до нас дійшов образ героя із сокирою (Перун), молотом (Тор) та булавою (цар Горох-Котигорошко). Наявність постійних поселень, ямників виключно (або переважно) на Нижньому Дніпрі свідчить про те, що Нижнє Подніпров'я було адміністративним, культурним, духовним і науковим центром.

Катакомбники продовжували спосіб життя попередників, а назву отримали через інший тип поховань – не в ямі, а в катакомбі. Це свідчить про певну зміну ідеології. Катакомбники залишили нам шедеври кам'яного мистецтва. Шліфовані й поліровані кам'яні бойові сокири-молоти зі складним орнаментом були не лише зброєю, а й символом влади.

Бабинська культура є унікальною в тому, що вона поширилася на по всій Україні, крім Закарпаття. Інші назва культури: Бойових Колісниць та Багатовалимкової Кераміки. Одна з назв говорить за особливість бабинців. Вони одні з перших застосували новинку на ринку озброєнь – бойову колісницю. Епічні часи були. Вчені кажуть, що бабинці «виїали» на Балкани і збережена назва їхнього народу – бриги або фриги. Іншими словами, 4000-3800 років тому українці на колісницях називалися бригами, тобто борейцями або борусами. Отже, кіммерійці не є першим історичним народом України, ім'я якого нам відомо.

Зрубно-Андронівська культурно-історична спільнота простяглася від України до Казахстану. Із території Андронівців у середині 2 тисячоліття до н.е. вийшли арії, що перетнули Гіндукуш і дали початок Ведичній цивілізації Інду й Ганги. Зрубники переживали благодатні часи, про що свідчить збільшення населення у Причорномор'ї. Очевидно, вони і сабатинівці якщо не ініціювали, то стали учасниками руху «народів моря» на південь, що сягав Єгипту.

Білозерська культура завершує добу Бронзи в Україні в умовах погіршення демографічних та природних показників. Закінчується «бронзова» епоха пасіонарності Причорномор'я, що тривала більше 2 тисячоліть.

Далі – залізний вік і відомі нам історичні народи кіммерійців та скіфів-сколотів.